REZIDENCE BISKUPSKÁ 8

Brno
Celková rekonstrukce objektu, 2010-2011

biskupska 8

K historickým domům si nelze nevytvořit osobní vztah. Zkoumám jejich minulost, sleduji, jak čas pozměnil jejich vzhled nebo účel, lidé, které jsem předtím neznala, mi z ničeho nic přinášejí příběhy spjaté se stavbou, kterou se právě zabývám. Skrze patinu objektu se snažím pochopit jeho duši a citlivým detailem ji modelovat. V neposlední řadě je potřeba do projektu rekonstrukce zakomponovat i náročná technická řešení. Je to práce velmi zodpovědná, ale pro mne krásná a zajímavá. V domě na Biskupské ulici se navíc s historií snoubí i kouzlo místa. Dům stojí v srdci historického jádra Brna na úpatí Petrského návrší, pod Katedrálou sv. Petra a Pavla na jedné z nejstarších parcel na území města – Quartale Brunnense, jejíž zastavěnost je v písemných pramenech doložena již v roce 1348. Působivost místa umocňují Denisovy sady, Kapucínské zahrady nebo Bastion s obeliskem vztyčeným na oslavu vítězství nad Napoleonovými vojsky. Možná i proto si dům ke svému pobytu vybrali ve 20. letech minulého století herec a režisér Hugo Haas a jeho bratr Pavel, hudební skladatel. Těžko v Brně hledat zajímavější prostor k bydlení – tehdy i dnes, kdy dům rekonstrukcí získal opět svoji původní krásu.
Secesní dům na adrese Biskupská 8 v Brně je kulturní památkou s bohatě zdobenou fasádou a je charakteristický zejména šestibokou věží s cibulovitou kopulí s lucernou.
Dům reprezentuje honosné bydlení v centru města a je typickým příkladem bytového domu z let kolem roku 1900. Prostorově vzdušné a velké byty poskytovaly dostatečný komfort a zázemí svým obyvatelům. Dům byl rekonstrukcí obnoven v původním duchu. Po rekonstrukci a vestavbě mezonetových bytů do půdního prostoru je dům opět využit k bydlení. Prostorné terasy poskytují kontakt s okolím a výhled na panorama Brna.