Brno – město s duchem bauhausu

Jako předzvěst jedné z oblastí své budoucí činnosti připravilo Centrum obnovy památek architektury 20. století mimořádný výstavní projekt s názvem Brno/the city of bauhaus spirit (Brno-město s duchem Bauhausu)  a přestavilo jej s velkým ohlasem ve spolupráci s Českým centrem v Izraeli poprvé na jaře 2012 v Bauhaus-centre v Tel-Avivu. Záštitu převzala dnes už bývalá ministryně kultury České republiky Alena Hanáková a primátor Statutárního města Brna Roman Onderka. Výstava na 21 panelech přibližuje velkou funkcionalistickou éru Brna, nejvýznamnějšího centra české meziválečné architektury, reprezentovanou stavbami předních českých a židovských architektů (Bohuslav Fuchs, Jiří Kroha, Josef Kranz, Bedřich Rozehnal , Ernst Wiesner, Otto Eisler, Norbert Troller, André Steiner ad.). Výstavu připravil tým autorů – Petr Kroupa, Vladimír Šlapeta, Vlasta Loutocká, Miroslav Ambroz a Zdeněk Musil.

vila stiassni

V létě 2012 zařadilo výstavu do svého projektu Otevřené léto Ministerstvo kultury ČR, v lednu 2013 ji slavnostně otevřeli Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje, a primátor Brna Roman Onderka na veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2013. Hlavní záštitu nad výstavou tehdy převzala bývalá ministryně kultury České republiky Alena Hanáková a primátor Statutárního města Brna Roman Onderka. V dubnu 2013 byla výstava prezentována v Pisztoryho paláci v Bratislavě za podpory nadace Via Cultura Magdalény Vašáryové, poslankyně Národní  rady Slovenské republiky, a na podzim téhož roku se výstava konala v rámci veletrhu Památky 2013 na pražském výstavišti.

vila stiassni

V roce 2014 je výstava Brno/the city of bauhaus spirit uvedena putovní formou v Indii při příležitosti “Roku česko-indické kultury 2014″. Zahájena byla v únoru v prostorách Univerzity architektury v Chandigarhu,  kde byl projekt prezentován do 23. března 2014. Ve dnech 28.-30.3.2014 byla výstava představena na Om Institute of Architecture and Design v Hisaru v rámci výročního soutěžního symposia “Spectropia 2014″. Na podzim 2014 se výstava přesouvá do Ahmedabádu do prostor National Institute of Design a v prosinci do Amity University v Dillí. Výstava je zde uvedena pod záštitou členů Poslanecké sněmovny parlamentu ČR Ing. Romana Procházky a prof. RNDr. Jiřího Zlatušky, CSc., který je zároveň předsedou výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, a dále Romana Onderky, primátora Statutárního města Brna.

vila stiassni

Pro spolupráci se Statutárním městem Brnem, presentace v partnerských městech města Brna je možnost rozšířit a doplnit panely o tématiku týkající se předmětné destinace nebo pouze dílčích oblastí, např. zahradní architektury, řemeslných detailů apod.